2016 Africa Youth Awards – See How To Vote



170 African youth have been selected for the 2016 Africa Youth Awards. Africa Youth Awards is the continent’s most coveted awards for young achievers and change makers.

The platform which has 18 categories has been open for voting by the public. Voting can be done on www.africayouthawards.org/vote until December 28.

The Africa Youth awards which was created in partnership with the African Youth Commission, Avance Media, Global Skills Exchange, My Naija Naira and Dream Ambassadors Foundation GH, will be hosted at the Heads of State Summit in Addis Ababa,

SEE ALSO: Farai Munjoma: The Young Zimbabwean Taking Education To The Less Privileged  

The award categories and nominees can be viewed below:

AFRICAN YOUTH OF THE YEAR (FEMALE)
1. Ancillar Mangena
2. Fatma Emam
3. Ilwad Elman
4. Khutso Evelyn Modiselle
5. Konda Delphine
6. Leanne Peris N Kimani
7. Petrina Henok
8. Regina Honu
9. ZoneziwohMbondgulo-Wondieh
10. ZynaOueledSaad

AFRICAN YOUTH OF THE YEAR (MALE)
1. Albert Kusi
2. Deegesh Maywah
3. Ibrahima Amadou Sidibe
4. Isaac Balami
5. Javnyuy Joybert
6. Joel Macharia
7. Kelvin Doe
8. Mark Doumba
9. Momarr Mass Taal
10. Tebogo Ditshego

STARTUP OF THE YEAR
1. Andela
2. City Rydes Limited
3. Cladlight
4. Dabadoc
5. Echohouse Ghana Ltd
6. Enertel Burkina
7. meQasa
8. Mozambikes
9. Road Rules
10. Volkeno
11. Millennium Engineers

SPECIAL RECOGNITION AWARDS
1. Benon Lutaaya
2. Besong Eta Oben Calvin
3. Dieudonne Tantoh Nforba
4. Dr Kofi Osei-Kusi
5. George Stanley Njoroge
6. Germain Kogbé
7. Noel Ify Alumona
8. Scofray Nana Yaw Yeboah
9. Wadia Ait Hamza
10. Zulaikha Patel

SOCIAL ENTREPRENEUR OF THE YEAR
1. Femi Oye
2. Gakii Biriri
3. Maimuna Kassim Kiganza
4. Masereka Charles Yoronimu
5. Paul Babila Mbua Bengyella
6. Rachel Sibande
7. Salif Romano Niang
8. Shaun Chitsiga
9. Valerio Thompson Boco
10. Wadi Ben-Hirki

SOCIAL ENTREPRISE OF THE YEAR
1. Ghanathink Foundation
2. Impact Solutions Zimbabwe
3. Kadafrica
4. She Leads Africa
5. Smefunds
6. The Kitabu-Buk Project
7. Tiwale Community Based Organization
8. United Volunteers Network
9. Yafra Green Initiative
10. Zixtech Organization

MUSICIAN OF THE YEAR
1. Frank Edwards
2. Ibtissam Tiskat
3. Mz Vee
4. Nasty C
5. Salma Rachid
6. Shata Wale
7. Souhila Ben Lachhab
8. Stonebwoy
9. Tay Grin
10. Tekno



MEDIA PERSONALITY OF THE YEAR
1. Abd Traore
2. Akosua Hanson
3. Ameyaw Debrah
4. Anne Kiguta
5. Beatrice Ndung’u
6. Joey Muthengi
7. Michael Thandukwazi Hlatshwayo
8. Nana Diaby
9. Ngwane Hansel Masango
10. Yinka Brand

LEADER OF THE YEAR
1. Achalake Christian Leke
2. Adejoro Oluwashola
3. Daniel Owusu
4. Faith Simotwo Zainabu
5. Jarius Andrew Greaves
6. Kawsu Sillah
7. Luth Kitentya
8. Muhire Jean Claude
9. Patson Malisa
10. Rose Wachuka

JOURNALIST OF THE YEAR
1. Ancillar Mangena
2. Asha Ahmed Mwilu
3. Ati Metwaly
4. Fidelto Emidio Bata
5. Joshua Ogure
6. Justin Yarga
7. Manasseh Azure Awuni
8. Massinissa Benlakehal
9. Mehdi Lamouri
10. Soni Methu

HEALTH PERSONALITY OF THE YEAR
1. Abdul Samed Zurak
2. Benson Owusu
3. Dr. Marlon-Ralph Nyakabau
4. Dr. Sandile Kubheka
5. Enow Awah Georges Stevens
6. Jack Hisard Nyalando
7. Nuhu Ibrahim Alabura
8. Peter Nguafac Temate Fongeh

ENTREPRENEUR OF THE YEAR
1. Akinterinwa Oludola Olanrewaju
2. Bheki Kunene
3. Gilbert Eugene Peters
4. John Armah
5. Joshua Uwabor
6. Justina Kavale
7. Mogau Seshoene
8. Mohammed Ibrahim
9. Regina Agyare
10. Zongo Eliezer

DISCOVERY OF THE YEAR
1. Brian O. Kepher
2. Eman Sinare
3. Emtee
4. Husayn Zaguru
5. Mark Angel
6. Mr Eazi
7. Njiki Djemi Michele Valerie
8. Teacher Mpamire
9. Togo Borga
10. Vincent Nsubuga

CIVIL SOCIETY OF THE YEAR
1. Adyne-Africa Diaspora Youth Network Europe
2. Community And Entrepreneurial Development Initiative (Cedi Ghana)
3. Elandskop Museum
4. International Youth Council, Nigeria.
5. Jeunesse Active Du Niger
6. Reach Out Cameroon
7. Rotaract Ghana
8. The Kitabu-Buk Project
9. Young 1ove Organisation
10. Youth Initiative For Sustainable Human Development In Africa

AWARD FOR YOUTH EMPOWERMENT
1. Anna Lefatshe Moagi
2. Bernard Kelvin Clive
3. Christopher Seagateng
4. Emmanuel Leslie Addae
5. Farai Munjoma
6. Lillian NkosazanaMoremi
7. MumbiNdungu
8. Ngwane Jocelyne Nzele
9. Okorie Victoria Nneka
10. Victor Moinina

AWARD FOR EDUCATION
1. Aminata Siahoue
2. Bertheline Nina Tchangoue
3. Boubacar Mohamed Mahmoud
4. Dirboga Bakoh (Irenee)
5. Dr. Mrs Yakama Manty Jones
6. Iita Erick
7. Lang Loum
8. Ousseynou Dit Ibrahima Camara
9. Racheal Kalaba

ADVOCATE OF THE YEAR
1. AmukelaniMayimele
2. Elijah AmooAddo
3. FarukAbdullahiChiromari
4. Ibrahima Yves GhislainTchouante
5. Nakaweesa Diana
6. Ngang Ernest Che
7. Salimatou Fatty
8. Siyanda Mohutsiwa
9. SyliviaKakyo
10. ZakiyuIddrisTindannayil

AWARD FOR AGRICULTURE
1. Abdallatef Adam Khlil
2. Dr. Kingdom Kwapata
3. HeritiainaRandriamananatahina
4. Ibrahim Ka
5. InoussaMaiga
6. Joshua Ayinbora
7. NwaforFabs Cedric
8. OlalekanAyodeleSipasi
9. Pride Machingauta

Do not forget to vote on www.africayouthawards.org/vote